Posebne menadžerske vještine
Razlikujemo sljedeće posebne menadžerske vještine:
- vještina planiranja
- vještina organiziranja
- vještina upravljanja ljudskim potencijalima
- vještina vođenja
- vještina kontroliranja
Vještina planiranja – odnosi određivanje pravca djelovanja, ciljeve koje treba ostvariti, strategiju koja će omogućiti ostvarenje zacrtanih ciljeva, te odlučivanje u svim fazama.
Planiranje se nalazi u rasponu gdje je poduzeće trenutno, te gdje želi biti u budućnosti.
Vještina organiziranja – kada se odrede ciljevi koje treba postići, te i strategija za njihovo ostvarenje , zatim se pojavljuje problem izbora adekvatne organizacijske strukture. Jednom izabrana organizacija poduzeća nije završen organizacijski posao, njega je potrebno stalno unaprjeđivati.
Vještina upravljanja ljudskim potencijalima – zadatak upravljanja ljudskim potencijalima da se te uloge dodijele ljudima koji će te poslove najbolje obavljati. Međutim to se ostvaruje pronalaženjem najboljih kadrova, regrutiranjem novih kadrova, selekcijom, promocijom, planiranjem karijere, osposobljavanjem i usavršavanjem.
Vještine vođenja – je faza gdje je potrebno sviju usmjeriti ka ostvarenju zacrtanog cilja. Veoma je važno uvjeriti ljude da krenu i obave željene akcije, to se osobito očekuje od vođe. Vođa je taj koji bi trebao zadovoljiti potrebe, želje sljedbenika , a to se odnosi da ih motivira, i komunicira sa njima.
Vještine kontroliranja – pod kontroliranjem se podrazumijeva mjerenje ostvarenih ciljeva. Menadžeri trebaju stalno pratiti izvršenje zadataka, te rezultata koji se postižu. Ako se ostvare kakva odstupanja zadataka od planiranih, zadatak je menadžmenta da ih ispravi.
Nema komentara:
Objavi komentar